Články | Eseje | Populární

O všelikém nebezpečenstvu a hlavně o klíšťatech

Kouká-li člověk denně na televizi a otevře-li si občas nějaké ty noviny, nemá to dnes vůbec jednoduché. Ta místa ve zpravodajstvích, která dříve zaplňovaly ideově podbarvené reportáže z dolů, hutí, kravínů a řepných polí dnes zaplňují především zaručené kasovní trháky. Tedy mordy, požáry, zemětřesení, hurikány a všelijaká jiná neštěstí z celého světa. Kdesi v Indočíně spadne autobus do strže a vy to ještě ten den máte ve zprávách i s filmovými záběry. Nebo se na Amazonce potopí člun a dva dny o tom píšou v nejrůznějších plátcích. A když se v Kotěhůlkách řeší domácí neshody s kudlou v ruce, dozvíte se to ve čtvrtek ve trojích televizních zprávách, v pátek ve všech novinách a v neděli je tomu věnována přední stránka nejčtenějšího bulváru. Našinci nezbyde než uvěřit, že svět je hotový očistec plný raubířů a maniaků, o teroristech nemluvě.
více… „O všelikém nebezpečenstvu a hlavně o klíšťatech“

O zemských červech

Dnešní povídání věnuji zvířátkům zdánlivě nicotným a zbytečným. Tvorům natolik všedním, že si zpravidla ani neuvědomujeme jejich všudypřítomnost. Tvorům, kteří většině městských lidí nestojí ani za ohlédnutí. A současně také tvorům, bez nichž by nikdy nevznikla naše civilizace. Těmito opovrhovanými a přitom velevýznamnými živočichy jsou žížaly.
více… „O zemských červech“

Skromný velikán

Je tu červen a s ním čas černého bezu. V lužních lesích, ale i ve smrčinách, v polních remízech, na březích řek, prostě po celém kraji rozkvetou na bezových keřích tisíce bílých květenství. Odjakživa jsem miloval jejich svěží vůni a jako malý kluk jsem se vždy těšil na babiččinu bezovou limonádu. K babičce to bylo dvacet kilometrů na kole a odměnou za námahu mi byla bledá, mírně bublinkatá limonáda, jíž jsem mohl vypít, co hrdlo ráčilo. Babička Valerie byla přesvědčená, že limonáda z bezových květů je zázračný všelék, a že je možno z ní nabrat zdraví do zásoby. Med, křen s jablky a bezová limonáda. To byly pro babičku tři základní pilíře zdraví a měla jich vždycky plnou spíž. Křen a jablka měla vlastní, med získávala výměnou za ovoce a zeleninu od známého včelaře a na květy bezu chodila s košíkem do lesů kolem Litovle.
více… „Skromný velikán“

O vších, tyfu a historii

Píše se rok 1806, konec února. Svítá, ale neduživé sluníčko není sto prorazit šedivou clonu, z níž celou noc drobně pršelo. Déšť rozpustil zbytky sněhu a v celém městě teď není suchého místa. Na obou uherskohradišťských náměstích hoří pod velkými kotly ohně a kouř z mokrého dřeva dráždí havrany, chraplavě pokřikující z okolních střech. Z brány Reduty vyjíždí černá kára naložená neforemnými pytly. Zahalení muži, tlačící káru kolem kostela, musejí spěchat. Za chvíli zazní budíček a kozáci hraběte Esischskeho zaplní celé náměstí. To už musí být strašlivý náklad uložen v jamách za hranicí města a zasypán vápnem.
více… „O vších, tyfu a historii“

O jepicích a jepičím životě

„To Vojtovo předsevzetí bude mít stejně jepičí život,“ prohlásila znalecky manželka mého přítele. S tím se, vzhledem k situaci a okolnostem, nedalo než souhlasit.
„A víš ty, co to vlastně znamená?“ zeptal jsem se jí, ve snaze vyhnout se důkladnému rozboru Vojtovy povahy, který by okamžitě následoval.
Šárka se zarazila a poněkud nejistě ke mně vzhlédla.
„Myslím ten jepičí život. Tedy proč to vlastně říkáme,“ upřesnil jsem pro jistotu.
„No, jepičí život je krátký, brzy skončí, ne?“
„Prima,“ pochválil jsem ji. „A víš co je jepice? Poznala bys ji?
„Blázníš?“ vyprskla Šárka. „Jak bych to mohla vědět! Asi je to nějaká mucha.“

více… „O jepicích a jepičím životě“

O blechách a našich dějinách

Ještě než začne sluníčko opravdu hřát a jaro vás zaměstná na zahrádce, udělejte si poslední zimní procházku Uherským Brodem. Vezměte to hezky od severu k jihu, tedy z kopce dolů, aby se vám lépe šlapalo. Během té procházky se určitě zastavte u tří historických staveb, které mají mnoho společného, ačkoli je každá úplně jiná. Na Lapači, až nahoře nad městem, si prohlédněte boží muka. O kus níž, na Mariánském náměstí, se zastavte u Mariánského sloupu a až dojdete ke kostelu Mistra Jana Husa, nezapomeňte na kapli sv. Trojice, která stojí hned vedle. Společným důvodem ke stavbě těchto památek byl mor. Skrytou příčinou však byla obyčejná malá blecha!
více… „O blechách a našich dějinách“

O stromech a lidech

Jsem nenapravitelný romantik. Rok co rok jsem příchodem jara překvapen a okouzlen. Jarní vstávání přírody mi připadá jako to naše, lidské. Vždyť sněženky a podběly, které se na jaře budí nejdříve, jsou jako děcka. Jako mrňavá, dobře vyspaná děcka, co šla chrupat brzy vpodvečer a potom nad ránem, ještě za šera, vzpouzejí ve svých sněhobílých postýlkách a dožadují se pozornosti.
více… „O stromech a lidech“

O brzkém vstávání

Nastal podzim. Noci se prodloužily, dne ubylo a ráno v šest je již zase tma jako v pytli. V tomto čase by měl člověk ještě spát a vstávat až za světla. Je to přirozené (nejsme noční tvorové) a navíc je to příjemné. Nemám rád brzké ranní vstávání. Ještě je toleruji, když musím někam daleko cestovat. Ale vstávat tak denně, to tedy nemusím. Ba, mám-li být upřímný, naprosto to nesnáším!
Za to naše tradiční brzké vstávání, které velké části naší společnosti naneštěstí připadá naprosto normální, může jediný člověk. Opravdu, jeden jediný člověk, který zemřel před sto lety. A to je škoda. Protože kdybych ho někdy potkal, třeba na Karlově mostě, já bych toho starého Frantu Procházku (rozuměj – našeho habsburského mocnáře, císaře pána Františka Josefa I.) s chutí nakopal do té jeho urozené zadnice.
více… „O brzkém vstávání“

O bombách

Jistě mi dáte za pravdu, že poslední dobou patří bomby k pojmům nesmírně frekventovaným. Tedy ne, že by se před lety o bombách nepsalo a nemluvilo. Zpravidla se však jednalo o bomby vojenské či anarchistické a lokalita jejich užití ležela vždy mimo hranice naší mírumilovné republiky. Dnes je situace podstatně jiná! Dnes máme, lapidárně řečeno, dokonale zabombeno.
více… „O bombách“

Kam se poděly lavičky?

Odpolední bouřka vyčistila vzduch a vůně řeky se mísila s pachem mokré dlažby a asfaltu nedalekých ulic. Zapadající sluníčko na chvíli ozářilo svěže zelené koruny starých lip a v zrcadle řeky se jasně rýsovala alej protějšího břehu. Dočerna zvlhlé kmeny vytvářely starodávný rám mokré pěšině běžící po hřebenu říční hráze a já jsem na svém fotoaparátu hledal vhodnou clonu, abych zachytil prchavý jas tohoto okamžiku.
„To bude obrázek!“ ozvalo se mi pochvalně za zády.
více… „Kam se poděly lavičky?“

Chvála hospodských zahrádek

Mám na mysli zahrádky hospodské, pivniční či restaurační. Zahrádky a předzahrádky, jinde zase terasy, verandy, dvorečky či atria zvané. Prostě takové to venkovní letní posezení hospodské, kdy číšníci jsou nuceni s věncem půllitrů, talíři a podnosy vybíhat ze zakouřené hospody na vzduch a denní světlo, aby tak světu předvedli svou neopálenou kůži a zarudlost kouřem drážděných očí.
více… „Chvála hospodských zahrádek“

Příběh o tom, kterak chlap ve středních letech k rozumu přišel

Měl prostě smůlu, ten chlap. Aspoň si to myslel. Při tom všem, jak se staral a dřel, měl prostě smůlu. A taky zlou ženu, rozmazlené děti a pitomou práci. A staré auto.
„Bože, jak je ta kraksna líná! Já na ten kopec snad ani nevyjedu,“ vztekal se, a třískal pěstí do volantu.
Nakonec na ten kopec přeci jen vyjel, ale nahoře mu vřela voda v chladiči. Pln zlosti zastavil. Pak obešel auto, vztekle nakopnul pneumatiku a šel do lesa. Hned za prvním stromem byl pařez a na něm seděl děda. Malý usměvavý děda. „Nazdar, Františku,“ řekl s úsměvem. „Nevztekej se, vždyť to auto za nic nemůže. Máš tam málo vody.“
více… „Příběh o tom, kterak chlap ve středních letech k rozumu přišel“